Stowarzyszenie Źródła i Inspiracje Akademia Muzyczna w Krakowie

Artyści

Amadrums Trio & Airis String Quartet

Airis String Quartet oraz Amadrums Trio są to zespoły koncertujące w kraju i za granicą, nagradzane na festiwalach i konkursach, posiadające własny indywidualny styl wykonawczy a ich wspólną cechą jest z pewnością energiczność i silna perswazja sceniczna. Ich artystyczne drogi spotkały się podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie, gdzie każdy z nich został nagrodzony (Airis Quartet - Specjalna Nagroda Przyjaźni Polsko-Duńskiej, Amadrums Trio - Grand Prix). Od tamtej pory przyświecał im wspólny cel aby stworzyć projekt nowatorski i połączyć swoje umiejętności i style. W roku 2020 pojawił się ich pierwszy debiutancki album na który muzykę skomponował niezwykle kreatywny kompozytor młodego pokolenia Łukasz Pieprzyk.

Fedkowicz Duo

Imaginary Space to pierwszy album muzycznego małżeństwa Agnieszki Greli-Fedkowicz i Wojtka Fedkowicza, wydany w 2018 roku przez AudioAnatomy. Chciałoby się rzec więcej: to mariaż harfy i perkusji, instrumentów tak dalece odrębnych pod względem specyfiki gry, ekspresji, że ich spojenie, połączenie w duecie jest niemałym wyzwaniem, którego Artyści nie zawahali się podjąć. Warte podkreślenia jest wykorzystanie niestandardowych technik gry tworzących szeroką gamę efektów specjalnych, a także ciekawy dobór instrumentarium perkusyjnego. Eksponowanie na harfie różnorodnych skal i ich kolorystyki harmonicznej świetnie łączy się z rytmiczną stroną utworów. Autorom udało się w łączeniu poszczególnych warstw muzycznych stworzyć wypadkową różnych charakterów wypowiedzi artystycznej - symbiozę pierwiastka męskiego i żeńskiego.

Warszawska Grupa Gamelanowa

Jest jedynym w Polsce zespołem prezentującym tradycyjną muzykę indonezyjską z Jawy Środkowej. Muzyka gamelanu (tradycyjnej orkiestry jawajskiej) towarzyszy Indonezyjczy- kom w każdej niemal dziedzinie życia. Instrumenty, na których gra WGG zostały sprowadzone przez Ambasadę Republiki Indonezji, a część muzyków z grupy doskonaliła swój warsztat także studiując na wydziałach tradycyjnej muzyki gamelanowej na Jawie. Warsaw Gamelan Group ma w swym repertuarze zarówno uroczyste utwory wykonywane od wielu lat na dworach, w teatrach i podczas róznego rodza- ju uroczystości, jak i współczesne kompozycje pisane na ten skład instrumentów.

Viva Flamenco

"Viva Flamenco!" jest czołowym zespołem flamenco w Polsce. Założony został w 1992 roku przez gitarzystę Michała Czachowskiego. Muzyka, jaką wykonują to wyrafinowana mieszanka flamenco tradycyjnego ze współczesnym, inspirowana kulturą indyjską, arabską oraz jazzem. Repertuar zespołu to żywiołowe kompozycje najbardziej znanych gitarzystów flamenco i tradycyjne, a także własne, zróżnicowane pod względem rytmów i nastrojów.

Zespół wielokrotnie był laureatem wielu konkursów. Artyści koncertują w Polsce i zagranicą, na najważniejszych festiwalach gitarowych, festiwalach jazzowych, etnicznych i folkowych. Zespół występował zarówno w wielkich salach koncertowych, teatrach i filharmoniach, jak również w małych domach kultury, występując w kameralnym lub w wieloosobowym składzie.

To Muniak With Love

Tomasz Grzegorski (saksofon tenorowy), Marcin Ślusarczyk (saksofon altowy), Tomasz Białowolski (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas) i Arek Skolik (perkusja) w czerwcu 2019 roku weszli do studia, aby upamiętnić jedną z najważniejszych postaci dla polskiego jazzu – Janusza Muniaka. Saksofonista, który odszedł w styczniu 2016 roku, był dla wielu muzyków jazzowych muzycznym autorytetem i „ojcem”. Nieformalnie kształcił młode pokolenia w krakowskim Jazz Clubie oraz na scenach w kraju i za granicą.

Orchestra Dedicated Groborz And Cronies

Sześciu młodych, otwartych na życie artystów prowadzonych przez nieprzeciętnego trepa specjalizującego się w nieustannym wyważaniu otwartych drzwi, jednak za każdym razem na inny, odświeżony sposób. Nie zostawiamy cienia wątpliwości; stylistycznie jest to środek Jazzu.

Siedmioosobowy zespół jest nieformalnie, a jednak ściśle personalnie związany z krakowską Akademią Muzyczną; tworzą go absolwenci, m.in. będący także wykładowcami Akademii, oraz aktualni studenci nb. prezentujący wysoki poziom profesjonalizmu. Jednocześnie też, Groborz ma okazję prezentacji swojego warsztatu aranżerskiego i kompozytorskiego. Znany z ortodoksyjnego poglądu na Muzykę jazzową lider balansuje proporcjami materiału zapisanego i improwizowanego tak, aby zarówno wykonawcy, jak i słuchacz miał poczucie twórczej swobody.

Stylistycznie — środek Jazzu z mocno zaakcentowanymi wpływami idoli lidera — Dizzy Gillespiego, Theloniousa Monka, Duke Ellingtona, Tada Damerona. Taneczny drive sekcji rytmicznej i mocne, akustyczne, żywe brzmienie czterech instrumentów dętych tworzą znakomitą organizację muzyczną niezbyt często spotykanego typu w obecnych czasach.

Manel Ramada – Per-se-cussio

Andrea Jordà, Eva Català, Xacobe Roca, Pablo Mor, Arturo Reina, Ferran Mechó
Director: Manel Ramada
Per-se-cussió Ensemble is the percussion ensemble from de Conservatory Superior of Music in Valencia (Spain). It was created by Manel Ramada since 1989 and has been formed by many students who have studied at the conservatory. They have toured all around Spain playing in many festivals, and also in Portugal, Italy, Poland and Eslovenia. They have premiered many pieces by spanish composers and they have played different shows for children concerts. Also they have played with soloists like A. Lipner, R. van Sice, F. Latanzzi, M. Bernat, K. Bobo, F. Macarez, P. Spiesser, D. Kuhn, M. Kamiya, C. Apellaniz, Z. Racz, M. Garcia, A. Zeze, etc.

Pete Lockett

Award winning musician Pete Lockett is one of the most versatile and prolific percussionists in the World. His percussive skills cover percussion from every corner of the globe and he has worked with Björk, Peter Gabriel, Robert Plant, Dido, Steve Gadd, Bill Bruford, Hariprasad Chaurasia, Jeff Beck, The Verve, Texas, Primal Scream, Damien Rice, Jarvis Cocker, Craig Armstrong, and many more! Pete arranged and recorded all the ethnic percussion for five 007 'Bond' films and many other Hollywood blockbusters. He has released fifteen CD's under his own name. He also released a best selling percussion app for iDevices. DrumJam was released in 2012. Pete endorses Remo drum heads and percussion, Sabian cymbals, Mapex drum sets and Vic Firth sticks. Pete is guest professor of percussion at Shanghai conservatory of music.

Joey Baron i Robyn Schulkowsky

Nieograniczeni przez standardowe modele brzmienia i rytmu, mistrzowski duet Robyn Schulkowsky i Joey Baron kontynuuje poszukiwania precyzji, noise'u i piękna. Minione 15 lat w karierze tej dwójki artystów objęło m.in. wydanie albumu "Dinosaur Dances", rezydencję na Grand Central w Nowym Jorku, trwającą współpracę z ekspertem ds. danych dr. Nilamem Ramem i Studio Lab "Playing the Archives", bliską współpracę z kompozytorem Christianem Wolffem, a także występy oraz warsztaty w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach. Drugi album duet zostanie wydany w grudniu.

Joey Baron zaczął grać w wieku 9 lat. Przez lata rozwinął wyjątkowe, mistrzowskie podejście do tworzenia muzyki na zestawie perkusyjnym, co jest widoczne na przykładzie jego długoletniej współpracy z takimi ikonami jazzu jak Jim Hall, Steve Kuhn i John Abercrombie. Jego długa współpraca z Billem Frisellem została udokumentowana i wydana jako "JUST LISTEN" w Relative Pitch Records w 2013. Obecnie, Baron koncertuje solo, prowadzi warsztaty i masterclass, a także współpracuje z Johnem Zornem nad projektem "Now This" z udziałem Gary'ego Peacocka i Marca Copelanda, tworzy "Sound Prints" z Joe Lovano i Dave'm Douglasem, oraz gra w nowym trio duńskiego giatrzysty Jakoba Bro z basistą Thomasem Morganem.

Perkusistka Robyn Schulkowsky jest znaną na całym świecie wykonawczynią muzyki eksperymentalnej i kompozytorką zaangażowaną w ciągłe poszukiwania nowych wymiarów dźwięku i rozwijanie nowych niecodziennych instrumentów. Ma na swoim koncie wiele prawykonań i nagrań najważniejszych kompozycji perkusyjnych XX i XXI wieku. Schulkowsky współpracowała lub pracuje z kompozytorami takimi jak Karlheinz Stockhausen, Iannis Xenakis, Morton Feldman, John Cage, Christian Wolff, artystami Guentherem Ueckerem i Manon de Boer, choreografami Mercem Cunninghamem i Sashą Waltz oraz wieloma innymi.

Hakon Stene

Norweski perkusista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Grę na perkusji rozwijał podczas studiów u Roba Waringa, Kjella Samkopfa, Bernharda Wulffa, Stevena Schicka i innych. Jako solista oraz kameralista występował na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej w Europie: Wien Modern, Warszawska Jesień, Stockholm New Music, Bergen Festival, Internationales Musikinstitut Darmstadt oraz wielu innych. Jego repertuar solowy obejmuje utwory na rozbudowane zestawy instrumentów perkusyjnych (m.in. I. Xenakis "Rebonds", Brian Ferneyhough "Bone Alphabet"), kompozycje łączące elementy akustyczne z elektroniką (Vinko Globokar "Ombre") oraz teatr instrumentalny (Rolf Wallin "Scratch!" na balon). Współpracuje z zespołami Klangforum Wien, Oslo Sinfonietta, Rolf Lislevand Ensemble koncertując w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Obecnie uczy w Norweskiej Akademii Muzycznej.

Rob Waring

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, obecnie mieszkający na stałe w Norwegii perkusista, wibrafonista jazzowy, kompozytor. Absolwent nowojorskiej Julliard School of Music w klasie perkusji Saula Goodmana. Jako niezależny muzyk współpracował z działającymi w Nowym Jorku zespołami jazzowymi, orkiestrami, zespołami kameralnymi oraz grupami grającymi muzykę eksperymentalną. W 1981 roku przeprowadził się do Norwegii, stając się centralną postacią sceny muzyki współczesnej w Oslo, koncertując oraz nagrywając płyty zespołami Octoband, SOYR, Rob Waring Trio, Metropolitan, Funny Valentine oraz Wiese/ Wollo/ Waring Trio, reprezentującymi szerokie spektrum stylów, od jazzu do folku. Jako kompozytor tworzy muzykę solową i kameralną, łącząc ze sobą instrumenty akustyczne z elektroniką oraz głosem. W swoich utworach inspiruje się tradycyjną muzyką z Bali. Nagranie utworu "Sikoté Sukán" napisanego po czteromiesięcznym pobycie w Indonezji norweskie trio SISU umieściło na płycie pt "Scratch Music". Rob Waring obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo, gdzie uczy gry na perkusji. Ponadto gościnnie uczył w Berlinie, Freiburgu, Malmo, Pradze i Brukseli.

Sola Akingbola

Osiedlony w Anglii nigeryjski perkusjonista, którego korzenie związane są z plemieniem Yoruba. Początkowo Sola występował jako DJ na londyńskich scenach undergroundowych klubów. Współpracował z zespołem Oro, wokalistą Gasper Lawaem oraz gitarzystą jazzowym Ronnym Jordanem. Z czasem Sola zaczął poszukiwać własnego języka muzycznego, w którym głównym źródłem inspiracji stała się nawiązująca do korzeni artysty muzyka afrykańska. Akingbola, łącząc afrykańską tradycję (rytm, melodyka, śpiew) z nowoczesnym, zelektryfikowanym instrumentarium oraz elementami rocka i jazz-rocka, tworzy porywającą muzykę, tryskającą pozytywną energią, optymizmem i niczym nieskrępowaną radością. Jego pierwsza solowa płyta "Routes to Routes" oparta jest na tradycji afrykańskiej muzyki Yoruba, w którym zespół nigeryjskich bębniarzy i śpiewaków prezentuje niesamowicie transową i dynamiczną muzykę afrykańską. Sola jest autorem wielu solowych projektów muzycznych i stale współpracuje z prężnie funkcjonującym zespołem Jamiroquai, z którym nagrał kilka albumów i jeździ w trasy koncertowe po całym świecie.

Rhani Krija

Marokańczyk urodzony w Essaouira w samym sercu kultury Gnawa. Rhani Krija dorastał odkrywając i słuchając różnych stylów muzycznych Afryki Północnej, które stały się ważnym punktem na drodze kształtowania jego osobowości muzycznej i są podstawowym źródłem inspiracji w jego obecnej działalności muzycznej. Jako nastolatek współpracował z najbardziej szanowanymi muzykami marokańskiej sceny tradycyjnej. Kilka lat później Rhani na stałe osiedlił się w Niemczech. Dogłębna znajomość wielu stylów muzycznych Afryki ( zwłaszcza arabskich), Andaluzji i Ameryki Łacińskiej ukształtowała jego tożsamość muzyczną i stała się cechą charakterystyczną jego muzyki. Krija specjalizuje się w grze na różnorodnych etnicznych instrumentach perkusyjnych tj. darabuka, framedrum, riqq, conga, bongosy i inne dzieląc scenę min. z Housseine Kili, Djamel Laroussi, Omar Sosa, Momo Djender, Eda Zari, Don Byron, Karim Ziad, Mokhtar Samba, Xavier Naidoo, Sarah Connor, WDR Big Band, Vinnie Colaiuta, Dominic Miller, Adel Salameh, Keziah Jones i wielu innych. W lutym 2003 roku Rhani Krija został zaproszony do współpracy przez Stinga, z którym uczestniczył w światowym tournee oraz nagrał kilka albumów.

Momo Djender (Mohamed Reda)

Pochodzący z Algierii wokalista, gitarzysta, aranżer, kompozytor. W muzyce stara się łączyć elementy wschodniej tradycji z wpływami zachodnimi. Jego debiutancki album 36 Basta Ali wydany w 1990 roku sprzedał się w ponad 60 tys. egzemplarzy i przez długi czas znajdował się w algierskiej TOP 10. Od 1994 roku mieszka na stałe w Niemczech, gdzie współpracuje ze znanymi postaciami world music: Ramesh Weeratunga (Sri Lanka), Jocelyn B. Smith (USA), Hussein Kili (Maroko), Rachid Bahri (Francja). Ponadto zajmuje się komponowaniem muzyki na potrzeby teatru oraz filmu. W 2003 roku brał udział w trasie koncertowej promującej album Sacred Love Stinga.

The Drumbassadors

Holenderski duet perkusyjny działający od 2000 roku. Tworzący go René Creemers oraz Wim de Vries dzięki swej ogromnej wyobraźni, wrażliwości i dbałości o jakość brzmienia, skutecznie udowadniają, że zestaw perkusyjny jest instrumentem z nieograniczonymi możliwościami melodycznymi. Muzycy wykorzystując jedynie zestawy perkusyjne wydobywając z nich struktury melodyczno rytmiczne, nasycone pełną kolorystyką nietypowych brzmień. Twórczość duetu jest mieszanką stylistyczną muzyki rockowej, jazzowej i afrokubańskiej co w połączeniu z imponującą techniką, wyobraźnią i poczuciem humoru muzyków tworzy niesamowity spektakl.

Ważnym elementem występów René i Wima jest aspekt wizualny czego dowodem są ich liczne wydania DVD. The Drumbassadors w swoich utworach śpiewają, rapują, grają palcami, operują skrajną dynamiką i rodzajem ekspresji co tworzy ich niepowtarzalny język muzyczny. Wieloletnia współpraca i niezwykłe zgranie perkusistów, których muzyka wciąż zaskakuje kreatywnością i wirtuozerią, ceniona jest na całym świecie o czym świadczą ich liczne koncerty podczas ważnych festiwali min. w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii.

Stanisław Kokoszka

Stanisław Kokoszka urodził się w 1973 r. w Krakowie. W 1997 r. ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w klasie perkusji. W latach 1998 - 2001 doskonalił swe umiejętności w ramach studiów podyplomowych w klasie prof. Klausa Treßelta w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie.

Stanisław Kokoszka był uczestnikiem licznych międzynarodowych i krajowych konkursów: Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi w 1995 r., International Marimba Competition w Stuttgarcie w 1996 r. i w Okaya (Japonia) w 1999 r., Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 1999 r. oraz Internationaler Musikwettbewerb der ARD w Monachium w 2001 r. Jako instrumentalista współpracował m. in. z Operą i Operetką w Krakowie, Filharmonią Krakowską, Krakowską Grupą Perkusyjną, Percussion Ensemble Stuttgart oraz Junge Oper der Staatsoper w Stuttgarcie. Obecnie odbywa studia doktoranckie z zakresu muzykologii i etnologii na Ruprecht-Karls-Universität w Heidelbergu.

Thomas Riccio

Thomas Riccio jest profesorem sztuk scenicznych i dyrektorem artystycznym na Uniwersytecie Teksas w Dallas. Poprzednio zajmował stanowiska profesora sztuk teatralnych na Uniwersytecie Alaska w Fairbanks, dyrektora artystycznego Organic Theatre Company w Chicago, dyrektora dramaturgicznego/rezydenta w Cleveland Play House, zastępcy dyrektora literackiego w American Repertory Theatre w Harvardzie i asystenta naukowego Roberta Brusteina. Jako niezależny dyrektor wystawiał sztuki między innymi w Teatro d'Roma, La Mama ETC oraz w New York Theatre Workshop. W ostatnich latach prowadził obszerne prace w zakresie rdzennych form ekspresji scenicznej jako dyrektor artystyczny Tuma Theatre rodowitych mieszkańców Alaski. Wyreżyserował przedstawienia z udziałem Zulusów, teatru narodowego Sakha z Syberii Środkowej, Eskimosów, plemion zambijskich, Tamilów ze Sri Lanki, buszmenów Xuu i Khwe z dolnej Kalahari oraz pre-chrześcijańskich grup słowiańskich w Sankt Petersburgu. Prowadził warsztaty i wykłady w USA oraz w Europie i Burkina Faso. Wykładał gościnnie na Koreańskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki oraz na Uniwersytecie Dar es Salaam. W 1999 r. został członkiem kolegium Uniwersytetu Kalifornijskiego w ramach programu APPEX. Jego sztuka pt. Comeback Für Elvis była wystawiana przez Kleist Theatre we Frankfurcie w sezonie 1995 - 1996. Pisał artykuły do licznych periodyków, między innymi: TDR, Theatre Forum, Theatre Topics, Theatre Research International i Performing Arts Journal. Dla Stowarzyszenia Dramatycznego z Fairbanks napisał i wyreżyserował przyjętą z entuzjazmem sztukę pt. Pipe Dreams opartą na ustnych przekazach na temat budowy rurociągu transalaskańskiego. W latach 1999 - 2002 był członkiem panelu specjalistów na konferencji Last Frontier Theatre Edwarda Albee w Valdez na Alasce. Ostatnio zajmuje się on przedstawieniami i projektami badawczymi dotyczącymi grupy Miao i w regionie Kisumu (Kenia). Wiosną 2002 r. prowadził warsztaty w Narodowym Teatrze Kenii oraz na festiwalu Edupuppet 2002. W 2003 r. ukazała się jego książka pt. Reinventing Traditional Alaska Native Performance. Obecnie Thomas Riccio kończy prace nad książką zawierającą opowieści z podróży oraz rozwija projekty Immersion Narrative i Cyber Ritual we współpracy z Instytutem Sztuk Interaktywnych i Inżynierii. Latem 2004 r. poprowadzi Laboratorium Meta-Media dla artystów, animatorów, programatorów i projektantów gier na Uniwersytecie Teksas w Dallas.

Jan Młynarski

Jan Młynarski urodził się w Warszawie w 1979 r. w rodzinie o muzycznych tradycjach. Swoją edukację rozpoczął od fortepianu, a w wieku dwunastu lat podjął naukę gry na perkusji. Ukończył Prywatną Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Warszawie.

Jeszcze w szkole zaczął współpracować z Pilich Und Funk, autorską formacją wybitnego perkusisty Wojciecha Pilichowskiego, co otworzyło mu drogę do pracy w charakterze sidemana. Współpracował z Natalią Kukulską (kilka koncertów plenerowych), Renatą Dąbkowską (Grand Prix na festiwalu w Opolu w 1999 r.), Robertem Amirianem, Marylą Rodowicz, Grzegorzem Markowskim, Reni Jusis i Kasią Stankiewicz przy jej projekcie solowym, a także z Cesarią Evorą, Ace of Base, Chrisem De Burgh, Filipem Sojką, Piotrem Żaczkiem i Sistairs. Od jesieni 2000 r. na stałe współpracuje z Kayah, z którą występował na koncertach w USA, podczas trasy koncertowej w Kanadzie oraz podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej od października do listopada 2003 promującej najnowszy album "Stereotyp", w którego nagraniu brał udział.

Jan Młynarski występował również na festiwalach w Opolu, Sopocie i na Festiwalu 4 Kultur. W 2001 r. założył własny zespół "15 Minut Projekt", a także nagrał i wyprodukował debiutancką płytę z autorską muzyką pod tym samym tytułem. Płyta ta w 2004 r. została nominowana do Fryderyka.

Janusz Muniak

Janusz Muniak, legendarny krakowski jazzman, saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor, urodził się w 1941 r. Jest absolwentem krakowskiej średniej szkoły muzycznej. Zadebiutował w 1960 r. w zespole Witolda Miszczaka. Został w nim zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańko Jazz Darings. W 1964 r. wraz z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego odniósł sukces na festiwalu Jazz Jamboree. Współpracował z Krzysztofem Komedą, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim i Janem Jarczykiem. W roli lidera po raz pierwszy wystąpił w 1976 r. ze swoim kwintetem, do którego pozyskał zdolnym muzyków młodego pokolenia jazzowego: perkusistę Jerzego Bezuchę, gitarzystę Marka Blizińskiego, basistę Andrzeja Dechnika i pianistę Pawła Perlińskiego. W 1979 r. stworzył autorski kwartet z gitarzystą Jarosławem Śmietaną realizując w nim swoje muzyczne inspiracje.

Przez zespoły Muniaka przewinęli się najwybitniejsi polscy jazzmani: Andrzej Cudzich, Antoni Dębski, Paweł Jarzębski, Zbigniew Wegehaupt, Bogdan Kierach, Michał Miśkiewicz, Jacek Pelc, Krzysztof Zawadzki, Włodzimierz Pawlik i Wojciech Puszek. Współpracował również z artystami zagranicznymi, takimi jak: George Bruckner, Dirk A.Dhonau, Don Cherry, Freddie Hubbard, Hank Mobley, Charlie Ventura, Hank Jones oraz Gerd Schuller.

Jest inicjatorem i właścicielem znanego klubu jazzowego "U Muniaka" w Krakowie.

Ed Thigpen

Ed Thigpen to legendarny perkusista jazzowy uwielbiany przez publiczność i podziwiany przez krytyków. Urodził się 30 grudnia 1930 r. w Chicago, a dorastał w Los Angeles. W roku 1959 został członkiem Trio Oscara Petersona, do dziś uważanego za najlepsze fortepianowo-basowo-perkusyjne trio w historii jazzu. Współpraca ta zaowocowała nagraniem ponad 50 albumów i występami na całym świecie. W 1972 r. osiadł w Danii kontynuując działalność na polu muzycznym oraz edukacyjnym. Występował z artystami tej miary co Ella Fitzgerald, Johnny Mathis, Pat Boone, Andy Williams, Peggy Lee, Oliver Nelson, Gerald Wilson, Sylvia Vrethammer, Sven Asmussen i Thad Jones. Jest on także założycielem własnego zespołu "Action-Reaction".

Poza działalnością czysto muzyczną udziela się jako pedagog. Prowadził zajęcia z perkusji jazzowej w Musik Högskolan w Szwecji, a obecnie w Rhythmic Conservatory w Kopenhadze. Jego dorobek obejmuje ponadto pięć książek na temat techniki perkusyjnej. Jest laureatem Nagrody Humanitarnej Międzynarodowego Stowarzyszenia Edukacji Jazzowej (IAJE) za rok 2002 oraz duńskim zdobywcą nagrody Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI) za ten sam rok. Towarzystwo Sztuki Perkusyjnej (Percussive Art Society) uhonorowało go powołując do swojej Galerii Sław. Podróżuje po całej Europie, a także Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dając koncerty, kliniki i prowadząc seminaria.

Wojtek Groborz

Wojtek Groborz jest pianistą urodzonym w 1956 r w Krakowie. Edukację w szkołach muzycznych rozpoczął na wiolonczeli, fortepianie i puzonie, ale najważniejszą stała się jednak dla niego edukacja jazzowa, którą rozpoczął mając 14 lat i to od razu pod okiem Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta. Na jazzowej scenie zadebiutował wraz ze swoją dużą orkiestrą na koncercie otwierającym Krakowskie Zaduszki Jazzowe w 1975 roku. W roku 1978 gitarzysta Jarek Śmietana zaproponował Groborzowi pracę w popularnej wówczas grupie Extra Ball.

W latach osiemdziesiątych grał z czołówką polskiego jazzu, m.in. z Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Majewskim. Po dwóch latach współpracy z Przemkiem Gwoździowskim w zespo-le Axis założył własną grupę After Action Satisfaction. Jesienią 1986 roku wraz ze swym wieloletnim przyjacielem, basistą Antkiem Dębskim i perkusistą Jackiem Pelcem założył pierwsze swoje trio. W 1987 roku rozpoczął trwającą do dzisiaj współpracę z niemal legendarnym zespołem Jazz Band Ball Orchestra. Z grupą tą Wojtek koncertuje w całej Europie, a także regularnie odwiedza zachodnie wybrzeże USA. Od połowy lat dziewięćdziesiątych, wraz z leaderem JBBO Janem Kudykiem prowadzi "Groborz-Kudyk Quintet"; bopową formację, którą 2 lata temu zasilił czołowy polski perkusista Kazimierz Jonkisz. Prywatnie zajmuje się także edukacją. Do jego wychowanków należą m.in. Bogdan Hołownia, Joachim Mencel i Kuba Stankiewicz.

Anders Mogensen

Anders Mogensen to wybitnie utalentowany i oryginalny perkusista pochodzący z Danii, absolwent Berklee College of Music i The Rhythmic Conservatory. Urodził się 1 lipca 1969 r. Współpracował z takimi artystami jak: Bob Berg, Dave Liebman, Rick Margitza, Gary Thomas, David Liebman, Brecker Brothers, Ron McClure, Tim Berne, Michael Formanek, Steve Swallow i Marc Johnson. Jego dorobek artystyczny obejmuje liczne albumy, w tym cztery, na których występuje jako lider ("External Experience - A.M.", "External Experience - Taking off", "External Experience - Taking off again" oraz "Live" z Anders Mogensen Trio). Ponadto nagrał płyty z Frisk Quartet, When Granny Sleeps, Petterem Wettre, Doky Brothers, Copenhagen Art Ensemble oraz z Jakob HolmTrio (wraz z Johanem Segerbergiem) i Jakob Anderskov Trio (wraz ze światowej sławy basistą Michaelem Formankiem). Występował w wielu krajach Europy, jak również w Stanach Zjednoczonych. Brał udział w Bell Atlantic Jazz Festival w 2002 r., Kungsberg Jazz Festival w 2001 r., międzynarodowych festiwalach perkusyjnych w Oslo, Kopenhadze, Arhus i Leverkusen oraz wielu innych podobnych festiwalach. Za swoją działalność artystyczną uhonorowany został szeregiem nagród, między innymi Holstebro Music Prize, Roland Music Prize oraz Jakob Gade Music Prize. Udziela się również na polu edukacyjnym wykładając perkusję na Akademii Muzycznej Carla Nielsena w Odense.

JWP.org

Formacja JWP.org powstała w sierpniu 2003 r. w Krakowie z inicjatywy pianisty Dominika Wani oraz sekcji rytmicznej Wojtka i Jacka Fedkowiczów. W październiku, po jednym z koncertów do składu dołączył prof. Jan Pilch wzbogacając brzmienie zespołu o całą gamę instrumentów perkusyjnych. Jako ostatni w JWP.org pojawił się młody wrocławski saksofonista Tomek Pruchnicki znany m.in. ze współpracy z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego.

W repertuarze grupy przeważały początkowo kompozycje Chicka Corei, Wayne Shortera i McCoy Tynera, z czasem jednak zaczęły dochodzić do głosu fascynacje drum'n'bassem, jungle, gatunkami takimi jak m-bass czy free jazz. W lutym tego roku zespół zdobył wyróżnienie na Bielskiej Zadymce Jazzowej, czego efektem jest koncert zarejestrowany w studiu Radia Katowice. W marcu formacja wystąpiła na 40 festiwalu Jazz Nad Odrą. Obecnie grupa pracuje nad materiałem autorskim, będącym wypadkową inspiracji jej członków.

Grupa Perkusyjna Akademii Muzycznej w Krakowie

W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej. Repertuar grupy tworzą kompozycje współczesnej literatury perkusyjnej pisane na różne składy instrumentalne, począwszy od utworów takich jak "Marimba Spirituals", poprzez "Koyote Dreams" czy "Concert for Timpani", do utworów odnoszących się do muzyki jazzowej i rozrywkowej, takich jak "Concert for Drum Set and Percussion Ensemble" Johna Becka.

W poprzedniej edycji festiwalu zespół z olbrzymim powodzeniem wykonał dwa koncerty perkusyjne: "Concert for Timpani & Percussion Ensemble" J. Becka oraz "Concerto for Marimba & Percussion Ensemble" M.J. Rosauro. Obecna edycja festiwalu to dwa nowe utwory D. Manciniego i M. Houlifa na zestaw jazzowy i zespół perkusyjny.

Projekt Perkusyjny Helios

Składa się ze studentów Akademii Muzycznej Carla Nielsena w Odense (Dania). Brał on udział w kilku festiwalach perkusyjnych, głównie w Monachium, Berlinie, Kopenhadze i ostatnim w Odense z solistą perkusyjnym Li Biao z Chin. Członkowie projektu poza wspólnym graniem udzielają się też na innych polach, współpracując z duńskimi orkiestrami symfonicznymi, grupami kame-ralnymi, zespołami jazzowymi lub rozwijając kariery solowe. Wielość wpływów daje grupie szczególne możliwości wyboru repertuaru spośród różnorodnych gatunków muzycznych. Repertuar składa się częściowo z utworów znanych kompozytorów międzynarodowych, lecz grupa stawia sobie za cel przede wszystkim poszerzenie znajomości muzyki kompozytorów duńskich.

Robert Sztorc

Robert Sztorc urodził się w 1981 r. i obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji. Brał udział w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Perkusyjnych w Opolu ( 1997 r.) i w Rzeszowie (1999 r.) oraz w XVII Ogólnopolskim Festiwalu "Tydzień Talentów" w Tarnowie (1998 r.) wraz z zespołem "Fair Play". W 1997 r. koncertował w Danii w ramach Europejskiego Festiwalu Młodych Muzyków. Zajął II miejsce na festiwalu w Neerpelt (1998 r.), I miejsce na XIV Wojewódzkim Przeglądzie Talentów Muzycznych w Tarnowie (1999 r.), zdobył "Brązową Strunę" na Bydgoskich Impresjach Muzycznych z tarnowską Swing Orkiestrą (1997 r.), a także otrzymał wyróżnienie na XIII Wojewódzkim Przeglądzie Talentów Muzycznych w Tarnowie (1998 r.). Brał również udział w warsztatach perkusyjnych prowadzonych przez Nippy Noya, Bernarda Maselego i Cezarego Konrada, w warsztatach jazzowych w Chodzieży prowadzonych przez K. Przybyłowicza oraz uczestniczył w nagraniach Akademickiej Orkiestry Symfonicznej i Krakowskiego Chóru Kameralnego.

Zoltan Lantos i Kornel Horvath

Duet Zoltána Lantosa i Kornéla Horvátha jest dobrze znany na węgierskiej i europejskiej scenie jazzu współczesnego. Zoltán Lantos ukończył Akademię Muzyczną Ferenca Liszta w Budapeszcie. Zafascynowany muzyką eksperymentalną i muzyką Wschodu w 1985 r. wyjechał na stypendium do Indii, gdzie zgłębiał klasyczną muzykę indyjską. Po powrocie do Budapesztu w 1994 r. rozwinął swój własny oryginalny sposób improwizacji na skrzypcach łącząc swoje korzenie muzyczne z muzyką Wschodu i współczesnym jazzem europejskim. Występował i nagrywał z wieloma artystami takimi jak: Márta Sebestyén, László Dés, Mihály Dresch, Gábor Juhász i Kornél Horváth z rodzinnych Węgier, a także Charlie Mariano, Dave Liebman, Ramesh Shotham, Renaud Garcia-Fons, Lars Danielsson, Dhafer Youssef, Markus Stockhausen, Achim Tang, Patrice Heral i innymi. Obok swojego głównego projektu pt. "Mirrorworld" daje również występy solowe wykorzystując sprzęt elektroniczny. W ostatnich latach występował na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych i world music ze swoim zespołem, a także gościnnie z innymi artystami.

Zoltán Lantos i Kornél Horváth, perkusista sławny zarówno na Węgrzech jak i w całej Europie, współpracują ze sobą od kilku lat w różnych formacjach. Kornél Horváth ma na swoim koncie obok projektów solowych dużą ilość nagrań z innymi muzykami. Jest on znany przede wszystkim ze swojej współpracy z Trio Stendhal, występował również z wieloma międzynarodowymi artystami jazzowymi takimi jak: David Friedmann, Randy Brecker lub wirtuoz Munir Bashir. Obecny duet Zoltána Lantosa i Kornéla Horvátha Duo utworzony został w połowie 2000 r. Ich muzyka jest trudna do jednoznacznego zaklasyfikowania, niemniej jednak koncepcje muzyczne podobnych projektów określane są mianem World Jazz.

Guy Bilong

Guy Bilong to wybitnie utalentowany perkusista pochodzący z Kamerunu. Zainteresowania muzyczne przejawiał od najmłodszych lat. Karierę perkusisty rozpoczął akompaniując znanym artystom afrykańskim, takim jak: Fela Ramson Kuti, Alpha Blondi, Mory Kante, Manu Dibango i wielu innym. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie w 1990 r. założył z grupą przyjaciół własny zespół "les Camerlog's". Ich pierwszy album "Makossa Connection" wydany w 1990 r. okazał się ogromnym sukcesem. Zdobył on w ojczystym Kamerunie tytuł Płyty Roku i został uznany przez media afrykańskie za najlepszą płytę. W latach 1991 - 1993 zespół koncertował na całym świecie - w Stanach Zjednoczonych, Australii, Europie, Ameryce Południowej i wielu krajach Afryki.

W 1996 r. ukazała się pierwsza solowa płyta Guya Bilonga "Vibration", a w 2000 "Ngando" nagrana z udzia-łem jego dwóch braci. W tym samym roku założył wraz z Bachot Muna zespół "Vibration". Guy Bilong współpracował m. in. z takimi artystami jak: Mony Bile, Gilbert Montagnier (wspólne występy podczas tournee po Kamerunie) i Ousman Kouyate. W 2003 r. brał także udział w nagraniu płyty "Ma Joie" oraz "Theo Bongo"

Dom Famularo (Nowy York)

Swojej rewelacyjnej grze i cudownym zdolnościom nawiązywania kontaktu zawdzięcza opinię wiodącego w świecie artysty i pedagoga w dziedzinie sztuki perkusyjnej. Koncertując od Chin i Dalekiego Wschodu aż po najważniejsze festiwale perkusyjne w Europie i obu Amerykach dostarcza niezapomnianej rozrywki. Mając za nauczycieli m.in. takie sławy, jak Jim Chapin, Al Miller czy Joe Morello, Dom Famularo połączył techniki mistrzów z przeszłości z nowatorskimi koncepcjami lat dziewięćdziesiątych, tworząc niezmiernie kreatywny i unikalny styl.

Mając ręce "zaopatrzone" w słynną technikę Moeller'a, stopy "tańczące" szybkimi wzorami na podwójny pedał basowy, Dom zachwyca publiczność dynamiczną grą ze zróżnicowaną dynamiką i stylem, a zarazem wielką energią i łatwością. Elementy Jazz, Funk, Fusion i World przesiąkają brzmienie jego gry, ale każde uderzenie świadczy o wielkiej pomysłowości. Wszystko to sprawia, że jego gra jest tak ekscytująca, radosna i inspirująca.

Dom Famularo jest dyrektorem do spraw edukacji w firmie Sabian, Vic Firth i Premier - ma również swoich uczniów którzy przyjeżdżają z całego świata, by wspólnie koncertować i naśladować jego styl.

Thomas Weiss

Urodzony w 1963 roku, nazywany jest często "budującym bębny i bijącym w bębny". Rozpoczął naukę gry na "wibrujących skórach" w wieku 9 lat. Występował w różnych formacjach, koncertując w całej Europie. Jego muzyczne podstawy i korzenie to: Basler Trommeln (tradycja marszowych zespołów bębnowych związanych z bazylejskim karnawałem Fastnacht ), afrykańska i free style'owa technika gry na congach, muzyka bambusowych ksylofonów z Bali, a także koreańska muzyka bębnowa i muzyka Indii.

Od 1989 r. zajmuje się głównie konstruowaniem i budową instrumentów perkusyjnych dla szwajcarskiej firmy Berchtold - Drums w Liestal. Koncertował i nagrywał z takimi muzykami i zespołami, jak LuKas Rohner, Hati - Hati, Mustafa Addy, Gabi Guedes, Monika Esslinger, Dasot Sori, WSO, J. van Drogenbroeck, Samul Nori, Mats Lässer, A. & P. Shejwal, Megadrums, Swiss Kebap.

Tom L. Nicholas

Urodził się w 1938 roku w Filadelfii. Jako dziecko uczył się gry na wiolonczeli w filadelfijskiej "Hill Elementary School". Potem skierował swoje zainteresowanie w stronę gry na perkusji, by w końcu - jako nastolatek - zostać perkusistą w rhythm'n'bluesowym zespole Jimmego McGriffa. Po kilku latach spędzonych w armii amerykańskiej wyjechał do San Francisco, gdzie m.in. koncertował z muzykami takimi, jak: Dewey Redman, John Handy, Pharoah Sanders i Eddie Moore. Z tego okresu pochodzą nagrania płytowe z Kenny Burrell i Michael Howell.

W latach siedemdziesiątych mieszkał w Nowym Jorku, gdzie grał w wielu zespołach: George Coleman Octet, Eddie Moore's Space Shuttle Omnibus i innnych. W latach osiemdziesiątych wyjechał do Europy i zamieszkał w Darmstadt, gdzie współpracował z zespołem "Mombasa" Lou Blackburna i zespołem "Family of Percussion". Odbył tourne m.in. z muzykami i zespołami takimi jak: Dollar Brand (Abdullah Ibrahim), Őzay Fecht, Wolfgang Lackerschmidt, Jürgen Wuchner, Carla Bley, Vienna Art Orchestra. Występował na festiwalach w Pori (Finlandia), Montreux, w Hadze, Leverkusen, Burghausen i Frankfurcie.

Obecnie występuje z udziałem zespołu "Black and White Co-Op", "Nicholas-Waters Duo Project" z udziałem saksofonisty Monty Waters oraz współpracuje z Jürgen Wuchners Band. Tom Nicholas zajmuje się również pracą dydaktyczną. Związany jest z "Jazz-Institut Darmstadt", gdzie prowadzi zajęcia i warsztaty.

Sylwia Żytyńska

Urodzona w 1963 roku Warszawie. Uczyła się gry na fortepianie, wiolonczeli i perkusji w Liceum Muzycznym w Warszawie, na Akademii Muzycznej w Krakowie i w Musikhochschule w Bazylei, gdzie w 1985 r. ukończyła studia dyplomem w klasie perkusji ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej. Jest solistką i kameralistką systematycznie koncertującą na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej. Posiada bogaty dorobek artystyczny w postaci nagrań płytowych i radiowych. Jest stałym członkiem "Ensembles 13, Manfred Reichert" (Karlsruhe) i "Duo Percussion/Strings" wraz z Egidius Streiff. Grywa również w innych zespołach, np. Ensemble IGNM Basel i Musica Aperta Milano. Dokonała prawykonań utworów wielu kompozytorów współczesnych, do których należą m.in.: Partricia Jünger, Rudolf Kelterborn, Wolfgang Rihm, H. J. Hespos, Johan Cage, Alejandro Vinao, Cergio Prudencio.

W ramach "Neue Musik Rümlingen" zrealizowała własny performance: w 1995 roku wraz z T. J. Hauck - "Himmel auf Erde" i w 1997 roku - "Ninos" przy udziale 20 dzieci i młodzieży z okolic Bazylei. W 1993 roku zainteresowanie teatrem muzycznym i performance, doprowadziły ją wraz z reżyserem T. J. Hauckiem i pisarzem E. Baumgartnerem do założenia "Produktionsgemeinschaft Kunst und Mehr - DER LÄNGSTE TAG", gdzie pracuje jako kompozytor, muzyk i artysta.

Jej dorobek kompozytorski to muzyka (wspólnie z W. Heiniger) do baletu dla Basler Stadttheater (choreografia - H. Spoerli), muzyka sceniczna do "Luzi" F. K. Waechter i "Katastrofy" S. Becketta dla "Compagnie de la Rose" (Paryż), muzyka do teatru cieni "Cadrage Figurentheater" (H. Kreisz, Stutgartt), muzyka do teatru tańca dla Stadtstheater Giessen (choreografia A.- Kocijan) oraz wiele utworów solowych i zespołowych na marimbę i perkusję. Od 1985 r. wykłada w klasie perkusji na Akademii Muzycznej w Bazylei. Tam też kieruje założoną przez siebie grupą perkusyjną "METRAXA".