Stowarzyszenie Źródła i Inspiracje Akademia Muzyczna w Krakowie

Szanowni Państwo!

Z ogromną satysfakcją i entuzjazmem zapraszam Państwa na XIV edycję Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źródła i Inspiracje”, który jest znaczącym wydarzeniem kulturalnym w kalendarzu Miasta Krakowa oraz Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Pomimo trzyletniej przerwy i pożegnania śp. prof. Jana Pilcha, pomysłodawcy festiwalu, fantastycznego perkusisty i mentora wielu pokoleń muzyków, wracamy dla Państwa pełni energii i chęci pokazania tego, co w perkusji najpiękniejsze. Liczę na to, że i tym razem zadowolimy Państwa gusta formą i atrakcyjnością programu.

W tegorocznej edycji usłyszymy trzy zróżnicowane koncerty:

Dzień pierwszy: „Nowe brzmienie perkusji” - czyli trochę muzyki eksperymentalnej, z elementami elektroniki, ale także klasyka perkusyjna w wykonaniu wieloosobowych formacji. Tego dnia zaprezentują się dla Państwa Dominik Dołęga, na co dzień tworzący i koncertujący w Szwajcarii w projekcie Lithops, Stefan Raczkowski w swoim najnowszym projekcie Superminimalism (2) z muzyką improwizowaną i elektroniką oraz grupa perkusja Amadrums, która zrzesza perkusistów AMKP.

Dzień drugi: „Ach ten jazz” - jazzowa odsłona festiwalu, w której zaprezentują się znakomici artyści: Paweł Dobrowolski - perkusja, Radosław Szarek - wibrafon oraz wykładowcy Katedry Jazzu AMKP. Koncert zwieńczy występ Big-Bandu AMKP pod kierownictwem znakomitego lidera i aranżera Wojciecha Groborza.

Na finał! „Powrót do korzeni”, koncert pełen energii, tradycyjnych rytmów brazylijskich i muzyki bliskiego wschodu wykonywanej na ludowych instrumentach. A to wszystko w wykonaniu zespołów Bloco Pomerania oraz Hamdam.

Serdecznie zapraszam do wspólnego docierania do „źródeł” i do wzajemnej „inspiracji”.

Życzę Państwu niezapomnianych wrażeń!!!

dr hab. Maciej Hałoń
- Dyrektor Festiwalu